4.0 Księgi liturgiczne

Księgi liturgiczne

W epoce komputerów, tabletów, komórek i innych elektronicznych urządzeń wiele osób szuka tekstów liturgicznych w wersji elektronicznej. Są pomocne w indywidualnej medytacji. Jednak w czasie celebracji liturgicznej korzystamy z drukowanych, pięknie wydanych ksiąg.

W tegorocznej formacji, która rozpoczyna kolejny trzyletni cykl, zwany pogłębiającym, kierujemy naszą uwagę w stronę ksiąg liturgicznych. Są wśród nich księgi zawierające teksty Pisma Świętego (lekcjonarz i Ewangeliarz), modlitwy Kościoła (wszystkie księgi), a także opis celebracji liturgicznych. Każda z tych ksiąg jest przedmiotem najwyższej troski Kościoła. Przygotowuje je Stolica Apostolska, a zatwierdza Ojciec Święty.

Treść ksiąg liturgicznych to cudowny świat, w którym w czystej postaci, jak u źródła, wyrażona jest wiara i modlitwa Kościoła. Tę wiarę chcemy pogłębiać i tą modlitwą chcemy ubogacać naszą modlitwę. Jest to również czas, jak to już zostało wspomniane we wprowadzeniu, dalszego rozeznawania własnego chryzmatu i posiadanych talentów. Członkowie służby liturgicznej starają się nadal być dobrymi świadkami obecności Chrystusa w liturgii i codziennym życiu.

Roczną formację rozpoczynamy jak zwykle od rekolekcji. Są to rekolekcji „Mój charyzmat”, I stopnia. W ciągu roku uczestnicy formacji przeżywają 20 spotkań poświęconych księgom liturgicznym oraz ćwiczenia.