Etap 4

ETAP CZWARTY – ZNAK KADZIDŁA

1.2.4W programie formacyjnym w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy pochylamy się nad znakiem kadzidła. Mówi o nim często Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Kościół zawsze troszczył się o stosowanie tego znaku w liturgii. Również dziś księgi liturgiczne poświęcają mu wiele uwagi. Wydaje się jednak, że współczesny człowiek ma pewną trudność w właściwym rozumieniu okadzania osób, rzeczy i miejsc. Trzeba więc z tym większą uwagą wprowadzać członków służby liturgicznej w głębokie przeżywanie tego pięknego znaku.

Program przewiduje cztery spotkania poświęcone znakowi kadzidła. Są to spotkania przeznaczone dla wszystkich zespołów. Jeśli chodzi o ministrantów, to nie zaleca się uczenia każdego z nich sztuki posługiwania do kadzidła. W tym wieku chłopcy są jeszcze zbyt mali, aby to zadanie podjąć. Mogą się z nim zapoznać, ale w liturgii będą to zadanie spełniać później. Teraz niektórzy z nich mogą posługiwać trzymając łódkę.

Wśród umiejętności, które każdy członek służby liturgicznej powinien dobrze opanować jest właściwy sposób zachowania się podczas okadzenia. Gdy jesteśmy okadzani, powinniśmy mieć świadomość tego, dlaczego tak się dzieje i co mamy w tym czasie przeżywać w swoim sercu. Tę umiejętność trzeba opanować.

Spotkanie ze znakiem kadzidła mobilizuje również do rozwijania w sobie postawy modlitwy i ofiary. To bowiem w sposób szczególny wyraża znak kadzenia. Trzeba się spalać, a dym kadzidła i roznoszący się przyjemny zapach, wyraża piękno modlitwy, w której człowiek całkowicie zanurza się w Bogu. Do tego nawiązują wymagania podejmowane w tym okresie formacji. Kto je spełnia może otrzymać tytuł „Świadek znaku kadzidła”.

  1. Kadzidło w Starym Testamencie
  1. Kadzidło w Nowym Testamencie
  1. Kadzidło w liturgii Kościoła
  1. Dlaczego jesteśmy okadzani?

Adoracja Najświętszego Sakramentu

1.Znam biblijną symbolikę kadzidła. Wiem kiedy i dlaczego stosuje się je w liturgii.

2. Wiem jak się zachować w czasie okadzenia.

2a. Jako ministrant umiem posługiwać przy łódce w czasie Mszy Świętej i innych celebracji liturgicznych.

3. Rozwijam w sobie umiejętność modlitwy i ofiarną postawę.